TATARAK ZWYCZAJNY
Polska nazwa byliny pochodzi od tatarów, którzy ściągnęli roślinę do naszego kraju. Tatarak pochodzi z chin, Indii, krajów dalekiego wschodu. Tatarak jest adaptogenem całkowicie odporną na mróz.
Obecnie tatarak występuje na obszarze całego świata w strefach klimatycznych od umiarkowanej do subtropikalnej. Tatarak zwyczajny osiąga wysokość około 1 metra, liście jasnozielone, równolegle unerwione, kształtu mieczowatego, wyrastają z grubych czerwono-purpurowych kłączy. Kwiaty dość małe, osiągają długość do 8 centymetrów, kształtu kolbowatego i koloru żółto-kremowego.
Występuje w środowisku wilgotnym na obrzeżach akwenów wodnych do głębokości 20 cm. Roślina w jednym miejscu może rosnąc przez wiele lat. Rozmnaża się przez podział kłączy rośliny matecznej. Używamy Tataraku ze względu na duże zawartości goryczy, garbników, choliny, glikozydów, węglowodanów, w tym sporo skrobi, kwasów organicznych, jak akonitowy oraz soli mineralnych.
Tatarak zawiera duże ilości aż do 5,5% olejku eterycznego. W olejku występuje kilkadziesiąt składników, wśród nich: azaron, kariofilen, kadinen, akoron, kalamen, kamfen, pinen i mircen.
Stosujemy tatarak w naszym produkcie ponieważ wykazuje działania uspokajające, przeciwfermentacyjne, przeciwgnilnie, rozkurczowe, pobudzające trawienie i wchłanianie składników pokarmowych, przeciwbólowe, przeciw pasożytnicze, przeciw wirusowe, krwiotwórcze, antyseptyczne. Tatarak w połączeniu z innymi roślinami działając w synergii szybko i skutecznie zatrzymuje biegunki.
Działa bakteriobójczo, grzybobójczo, unieczynnia toksyny bakteryjne i zatrzymuje krwawienia.Wiąże metale ciężkie również ołów. Podajemy na karmę zwilżoną olejkiem w ilości do 10% objętości podawanej karmy, możemy również zaparzyć 10g na 1 l wrzątku. Podawać bezpośrednio po przygotowaniu przez okres do 7 dni. Tatarak stosujemy w produkcie Kora Fix.
Autor tekstu:
Krzysztof Pawelec, Puritan Polska, 97-360 Kamieńsk, ul. Szkolna 5, www.puritan.info.pl, tel. 533 833 338
Kora Fix, grzybice, biegunki oraz toksyny pod kontrolą

Tatarak