OWIES ZIELE , potęga natury
Wiosna budzi się do życia, a z nią otaczający nas świat przyrody. Po raz kolejny proponuję rozejrzeć się po polach wczesną wiosną i odnaleźć ziele owsa, dla czego?
Dojrzewający owies zawiera maksymalną zawartość substancji odżywczych potrzebnych roślinie do dalszego wzrostu. Można powiedzieć, że to gotowy koncentrat: białek, węglowodanów, nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), witamin, mikro- i makroelementów oraz błonnika.Kiełki owsa są również korzystnym symulatorem nerwowym. Z kolei zawarte w nim antyoksydanty (oczyszczające organizm) przydadzą się gołębią przy rozrodzie, wczesną wiosną. Wszyscy wiemy jak wygląda owies? Kwiatostanem owsa jest wiecha o długości do 30 cm. Osią wiechy jest przedłużenie ostatniego osadka, który jest podzielony węzłami i międzywęźlami. Z węzłów tych wyrastają okółkowo rozgałęzienia boczne tworząc gałązki wiechy zakończone kłoskami – wiecha prosta. Częściej jednak rozgałęzienia boczne są także poprzedzielane węzłami na międzywęźla, z których wyrastają rozgałęzienia I rzędu (wiecha podwójna), a z nich rozgałęzienia II rzędu (wiecha właściwa), zakończone pojedynczymi kłoskami. Ze względu na kształt wiech wyróżnia się dwa typy odmian hodowlanych owsa: o wiesze chorągiewkowatej i rozpierzchłej. W wiesze rozpierzchłej gałązki boczne są ustawione pod różnymi kątami, co warunkuje różny kształt wiechy (rozstrzelona, krzaczasta, zwisła lub sztywna-wzniesiona). W wiesze kłoski mogą być 2-3 kwiatowe, stąd zawierają 2-3 ziarniaki. Stosunek mas ziarniaków ma się jak 3:2:1 stąd pierwszy ziarniak (zewnętrzny) ma masę największą, drugi mniejszą, a trzeci najmniejszą. Cechą odmianową jest skłonność do osadzania dwóch lub trzech ziarniaków. Podsumowując, ziele owsa zwiększa odporność organizmu, chroni układ krążenia,stymuluje uwalnianie testosteronu u samców, łagodzi stres i napięcie nerwowe.
Po raz kolejny przyroda udowadnia nam że to czego potrzebujemy w naszych gołębnikach znajduje się wokół nas, wystarczy się tylko rozejrzeć.

Autor tekstu: Krzysztof Pawelec. Puritan Polska, 97-360 Kamieńsk ul. Szkolna 5, www.puritan.info.pl, tel. 533 833 338
W tych produktach między innymi znajdziemy Owies ziele