IMBIR lekarski - przed parowaniem, w lotach i pierzeniu
Imbir lekarski (Zingiber officinale)
Imbir to dobrze wszystkim znana przyprawa z naszej kuchni. Naturalnym środowiskiem rośliny, z której tworzona jest przyprawa korzeniowa są wyspy Oceanu Spokojnego, jednakże obecnie już go tam ciężko znaleźć jako rośliny dziko-rosnącej. Dziś roślinę uprawia się w miejscach charakteryzujących się ciepłym klimatem, takich jak Brazylia, Chiny, Indie lub Afryka .W naturze roślina ta przypomina naszą rodzinną trzcinę. W celach leczniczych wykorzystuje się kłącze, jasnej barwy o cytrynowym ostrym zapachu widlasto rozgałęzione, tworzące małe bulwy. Swoje lecznicze właściwości, jak również niezwykły aromat zawdzięcza głównie olejkowi eterycznemu, którego głównymi składnikami są zingiberen, zingiberol, borneol, cytral, kamfen, limonen. Oprócz olejków możemy wyróżnić też składniki nielotne, takie jak: fenyloalkalony (gingerole oraz shogaole).
Imbir znany jest w medycynie ludzkiej od dawna. Rozsławiony został w Indiach dzięki tradycyjnej medycynie ludzkiej Ayurvedy.
Imbir może nam pomóc w wielu problemach zdrowotnych, ponieważ wykazuje niezwykle różnorodne działania.
W awiopatologii zioło to głównie podaje się w okresie lęgowym i w okresie pierzenia. W okresie lęgowym podawany parom wpływa na poprawę zapłodnienia. Obecny w jego kłączu zingiberen i kamfen regulują spermatogenezę u samców. Substancje te zabezpieczają plemniki w nasieniu przed niszczącym dla nich promieniowaniem UV, dzięki czemu uzyskujemy wyraźną poprawę zapłodnienia w hodowlach ptaków ozdobnych i gołębi pocztowych. U samic z kolei zingiberen i kamfen podnoszą jakość mleczka z wola w trakcie karmienia młódków. Substancje te wykazują działanie ochronne na komórki nabłonka wola. Chronią te delikatne komórki przed rozpadem pod wpływem promieniowania UV. W sezonie lotowym imbir poprawia sprężystość mięśni dzięki bardzo dużej zawartości fenyloalkalonów. Substancje te regulują funkcjonowanie włókien mięśniowych w mięśniach poprzecznie prążkowanych. Roślina ta dzięki wysokiej zawartości zingiberolu ,borneolu ma też zbawienne właściwości w trakcie pierzenia. Kłącze imbiru stosowane w trakcie pierzenia wspomaga prawidłowy proces wyrastania nowych, zdrowych i elastycznych piór. Zingiberol i borneol wspomaga proces produkcji keratyny, z których powstają nowe pióra w trakcie pierzenia. Przy karmieniu ptaków wysoką zawartością imbiru zaobserwowano wyraźną poprawę wybarwienia piór. Pióra są wtedy większe, bardziej elastyczne i pięknie wybarwione.
Kłącze imbiru podajemy świeżo utarte do karmy. Ważne by nie było przesuszone gdyż zbawienne właściwości imbiru są tylko w świeżym soku - olejkach eterycznych. W Polsce jest to bardzo problematyczne, gdyż świeże kłącze imbiru w supermarketach jest drogie i stosowane nie codzień w „kuchni”. Dużo prostsze jest podawanie gotowych preparatów dla gołębi na bazie ekstraktu z imbiru. W Polsce najbardziej popularnym preparatem zawierającym wysoką zawartość wyciągu z imbiru jest BIOCAL-VET z Centrum Zdrowia Gołębi. W mojej prywatnej praktyce weterynaryjnej dla ptaków w Sochaczewie ten preparat stanowi nieodzowny element układanego przeze mnie indywidualnego programu pierzeniowo-rozrodczego dla hodowców gołębi i papug. W sezonie lotowym, w przypadku spadku formy też trzeba wiedzieć jak i kiedy go zastosować, aby nasze sportowe gołębie wróciły na "wysokie obroty".

Autor tesktu:
lek.wet. Mariusz Krawczyński, specjalista chorób drobiu oraz ptaków ozdobnych
Specjalistyczny Gabinet Weterynaryjny "Pod Skrzydłami", 96-500 Sochaczew, Al. 600-lecia 44 / paw.6, tel.: 691-514-030.

Zdjęcia:
1. Opakowanie preparatu BIOCAL-VET 100 ml.
2. Kwiat imbiru – Ciekawy kwiat dobrze znany z kuchni.
Preparat BIOCAL-VET 100 ml z Centrum Zdrowia Gołębi

Kwiat imbiru