KORA WIERZBY - naturalna dozwolona aspiryna!
Jest takie drzewo, na które jak patrzę to od razu mam ochotę posłuchać Chopina. Wierzba nie tylko natchnęła genialnego kompozytora do tworzenia lecz również od zarania dziejów jest wykorzystywana w medycynie.
Wszyscy hodowcy używają lub kiedyś używali korę wierzby po lotach. Niewielu wie, że współczesna nauka potwierdza działanie przeciwgorączkowe i ściągające kory wierzby. Jej kora zawiera wiele glikozydów salicylowych (salicyna, salikortyna, salirepozyd) oraz garbniki (kwas taninowy), żywice i flawonoidy. Główne składniki kory glikozydy fenolowe a wśród nich salicyna, która w organizmie gołębia rozpada się do postaci kwasu salicylowego, działającego przeciwgorączkowo, odkażająco, przeciwbólowo. Związek ten stał się prekursorem chyba najbardziej znanego leku na świcie - aspiryny, czyli kwasu acetylosalicylowego. Nic więc dziwnego, że wyciąg z kory wierzby białej ma działanie podobne do aspiryny, ale będąc naturalnym składnikiem roślinnym, posiada nieco słabsze działanie i stąd podaje się go w większych dawkach. Stosując korę wierzby w hodowli gołębi powinniśmy mieć świadomość że dostarczamy gołębiom naturalny kwas salicylowy. Dodatkowo kora wierzby posiada składniki ochronne i lecznicze dla śluzówki żołądka i jelit. Stosując ją podczas sytuacji stresowych dla gołębi czy podczas stanów zapalnych jelit i pobudza rozwój naturalnej mikroflory.
Podsumowując, hodowco, stosując korę wierzby masz wpływ w organizmie gołębia na: obniżanie gorączki, oczyszczanie krwi oraz całego organizm z toksyn, uśmierzanie bólu kostno – mięśniowego podczas przeziębienia oraz po intensywnych lotach, po zimie, chorobach. Zmniejszenie obrzęku w stanach zapalnych stawów, działa w stanach zapalnych jelit, jest robakobójcza, pobudza naturalną florę jelit. Należy pamiętać, że preparaty ziołowe często działają z lekkim opóźnieniem, dlatego radzę stosować wyciąg z kory wierzby wraz z innymi ziołami, które działają w synergii co najmniej przez dwa tygodnie zanim pojawią się pierwsze pozytywne reakcje, a później przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Korę wierzby znajdziemy w moich produktach: Salix, Quickor, Quickor Mistrzów, Quickor Grzegorza Lazara, Kora Fix.
Autor tekstu: Krzysztof Pawelec, Puritan Polska, 97-360 Kamieńsk, ul.Szkolna 5, tel. 533 833 338, www.puritan.info.pl
Salix to jeden z produktów zawierający wyciąg z wierzby

Quickor jeden z produktów zawierający korę wierzby