WIĄZÓWKA BŁOTNA, ból nie ma szans
Wiązówka błotna, jak sama nazwa wskazuje terenami na których występuje są bagna oraz podmokłe łąki. Dorasta do dwóch metrów wysokości jest bardzo dekoracyjna. Pochodzi z zimnych terenów Dalekiego Wschodu z Syberii, Mongolii. Jest adaptogenem całkowicie odpornym na niskie temperatury panujące w okresie zimowym. Mrozy nie stanowią dla niej większego problemu. Rośliny na podmokłych terenach nie da się nie zauważyć ponieważ posiada dość duże, pierzasto złożone liście i piękne kwiatostany. W lipcu i sierpniu pojawią się na roślinie bardzo licznie, tworząc widoczne z daleka, kremowo-białe skupiska przypominające dziki bez. Pozyskaną roślinę wykorzystujemy w hodowli gołębi dla jej właściwości przeciwbólowych, przeciwzapalnych, odtruwających po ciężkich lotach, przeciwgorączkowych, przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, chorobach przewodu pokarmowego szczepieniach i pierzeniu gołębi.
Dla czego ma takie spektrum wykorzystywania? Właściwości lecznicze wiązówka zawdzięcza zawartym w kwiatach olejkom eterycznym, flawonoidom (m.in. kwercetynie, która jest jednym z najliczniej występujących flawonoidów, przyczynia się do ogólnego wzrostu odporności i awikularynie, mogącej powodować obniżenie ciśnienia krwi, powiększenie tętnic wieńcowych oraz zwiększony dopływ krwi do serca), kwasom organicznym (np. salicylowy), antocyjanom, solom mineralnym oraz glikozydom fenolowym (m.in. salicyny - glikozyd fenolowy złożony z glukozy i alkoholu salicylowego, o gorzkim smaku, występujący w liściach, kwiatach i korze wierzby - Salix oraz innych drzew i krzewów, chroniący rośliny przed fitofagami - zwierzętami roślinożernymi).
Wiązówkę wraz z korą wierzby białej znajdziemy w takich preparatach jak: "hitowy" Salix, Quickor, Quickor Mistrzów, Quickor Grzegorza Lazara.
SALIX to specjalistyczny preparat zawierający w składzie salicylany naturalnego pochodzenia, których źródłem jest wyciąg z wiązówki błotnej i kory wierzby białej. Salicylany wykazują działanie wspomagające przy zapaleniach, obolałościach, a także odgrywają rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu krążenia. Preparat zaleca się stosować w każdym krytycznym momencie chowu gołębi, a w szczególności podczas występowania bólu, stanów zapalnych czy zaburzeń sercowo - naczyniowych spowodowanych nadmiernym wysiłkiem podczas lotów. Stosujemy go także przy problemach ze stanami zapalnymi stawów - np. kiedy gołębie siedzą na skrzydłach podczas zaburzeń pracy układu sercowo - naczyniowego, w trakcie lotów, w przypadku spadku kondycji ptaków wczesną wiosną, przy szczepieniach, chorobach i robaczycach.
Stosujemy go w ilości 1 - 3 ml / 1 litr wody do picia.
W skład Salixu wchodzą: wyciąg z wiązówki błotnej (tawuła) 460 000 mg, wyciąg z kory wierzby białej 460 000 mg oraz dodatki naturalne.
Autor tekstu:
Krzysztof Pawelec, Puritan Polska, 97-360 Kamieńsk, ul.Szkolna 5, tel. 533 833 338, www.puritan.info.pl
Wiązówka błotna

Preparat Salix zawierający w swoim składzie wiązówkę błotną.