LEUZEA, naturalny stymulator energii mięśni!
Leuzea (Rhaponticum carthamoides) brzmi egzotycznie, popularna nazwa to Szczodrak Krokoszotowaty. Jest to roślina należąca do rodziny astrowatych. Jej naturalne tereny występowania to Syberia, Azja Środkowa, Północna Mongolia. Leuzea występuje w rejonach górskich, na wysokości powyżej 1500 m n.p.m.. Szczodrak jest również uprawiany na plantacjach w rejonie Moskwy, Nowosybirska, w Rumunii, w Słowacji, a także w Polsce. Na Syberii potocznie nazywana jest "korzeniem marala". Maral to azjatycki podgatunek jelenia (Cervus elaphus maral), dla którego Leuzea jest ulubionym pożywieniem. Maral żyje w skrajnie nieprzyjaznych warunkach (niska temperatura, długotrwałe okresy suszy), lecz odżywiając się Szczodrakiem, wykazuje dużą siłę i wytrzymałość. W końcu XIX w. syberyjski podróżnik G. Poganin zwrócił uwagę na tą roślinę jako na stymulator energii mięśni.
Leuzea (Szczodrak) wykształca zdrewniałe, grube, poziome kłącze o grubości od 0,6 do 2,6 cm, z którego wyrastają liczne, długie i cienkie korzenie. Kłącze wydziela swoisty żywiczny zapach, ma barwę od brązowej do ciemnobrunatnej. Z podziemnego kłącza co roku wyrasta rozeta dużych, pierzastych, ogonkowych liści. Ma do jednego metra długości i 25 cm szerokości. Kształt liści może być niepowtarzalny nawet u tego samego osobnika. Liście na łodydze są w zarysie eliptycznym, zmniejszają się ku wierzchołkowi. Szczodrak tworzy okazałe kępy wysokości od 50 do 180 cm. Pędy kwiatowe zakończone są kwiatostanami – koszyczkami o średnicy od 3 do 8 cm. Kwiaty są fioletowo purpurowe.
Szczodrak zawiera cenne molekuły ecdysteroidów, które realizując różnorodne funkcje, uczestniczą w procesach życiowych praktycznie wszystkich rodzajów organizmów. Pełnią uniwersalną, podobną rolę jak hormony, lecz nimi nie są. Ecdysteroidy regulują równowagę hormonów i zajmują wyższy poziom w hierarchii substancji biologicznie aktywnych niż hormony. Idealnie nadaje się do podawania podczas rozrodu gołębi, przy problemach z płodnością.
Leuzea wspomaga poziom przystosowania organizmu gołębi do dużego wysiłku fizycznego, adaptogeny sprzyjają wzrostowi osiągnięć lotowych. Zwiększają siłę mięśni i w dużym stopniu wytrzymałość. Energetyzujące działanie adaptogenów jest na tyle duże, że zaczynając je podawać gołębią wspomagamy budowę w organizmie zasobów energetycznych. Stosując leuzeę po locie przyśpieszamy odbudowę organizmu locie. Organizm zaczyna w dużym stopniu utleniać mlekowe i pirowinogronowe kwasy, które są podstawowymi "toksynami zmęczenia". Pod działaniem adaptogenów organizm gołębia szybciej radzi sobie po locie z występującą kwasicą – przesunięciem pH krwi w kwaśną stronę.
Leuzea zawiera adaptogeny, które wprawdzie nie leczą żadnych chorób ale wzmacniają organizm do takiego stopnia, że on sam jest w stanie uporać się z dowolną chorobą. Adaptogeny w małych dawkach nie szkodzą organizmowi gołębia. Wszystkie roślinki, które wzmacniają organizm nazywane są "adaptogenami" dlatego, że produkują i zawierają w sobie kompozycje substancji chemicznych pozwalających samej roślinie adoptować się do ekstremalnie niekorzystnych warunków środowiska w jakim żyje. Między innymi taką rośliną jest Leuzea (adaptowała się w trudnych warunkach klimatycznych). Podawanie Leuzei w mieszankach paszowych wspomaga organizm gołębia do przystosowania się do niesprzyjających czynników zewnętrznych między innymi podczas lotów takich jak: chłód, upał, pragnienie, głód, infekcję, promieniowanie jonizujące, niedostatek tlenu, duży wysiłek fizyczny, zakwasy, itp. Leuzea wspomaga także koncentrację oraz poprawia procesy myślowe, ułatwia przyswajanie informacji, zmniejsza nerwowość, wspomaga wzrost witalności i siły mięśni, wspomaga ochronę przed zaburzeniami płodności.
Leuzeę jak i inne wartościowe zioła znajdziemy w takich preparatach jak: Quick-or Mistrzów, Quickor Grzegorza Lazara.
Hodowco pamiętaj! Zapobieganie jest o wiele prostsze i tańsze niż leczenie rozwiniętej choroby.
Autor tekstu:
Krzysztof Pawelec, Purutan Polska, 97-360, Kamieńsk, ul. Szkolna 5, tel. 533 833 338, www.puritan.info.pl
Quick-or, preparat zawierający w swoim składzie miedzy innymi Leuzeę.

Leuzea (Rhaponticum carthamoides) zwana inaczej szczodrakiem.